Centrum Fizjoterapii i Masażu

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka, jak sama nazwa wskazuje, to zespół lub zestaw objawów związanych z zaburzeniami w kanale nadgarstka. Główne symptomy CTS to ból, uczucie mrowienia i trudności w kontrolowaniu ruchów w obrębie nerwu pośrodkowego. Występujący ból, mrowienie oraz drętwienie pierwszych trzech palców, przy zachowaniu czucia w dłoni, słabszy chwyt kciuka oraz utrata siły i funkcji w różnym stopniu są typowe dla tego schorzenia. Objawy obejmujące całą rękę lub występujące powyżej nadgarstka są rzadkie i mogą sugerować uszkodzenie nerwu w pobliżu cieśni nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka (CTS), co oznacza uwięzienie nerwu pośrodkowego w nadgarstku, jest najczęstszą formą neuropatii uciskowej w obrębie kończyny górnej, stanowiąc aż 90% wszystkich przypadków neuropatii tej części ciała.

Grupa ludzi dotkniętych CTS może być wyjątkowo zróżnicowana. Przyczyny tego schorzenia mogą wynikać z powtarzających się czynności wymagających pracy dłońmi i nadgarstkami, wieku, nadwagi, ciąży, cukrzycy, chorób nerek, problemów z tarczycą, akromegalii, urazów, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz chorób zwyrodnieniowych stawów.

Uwięzienie nerwu pośrodkowego zostało sklasyfikowane na 8 głównych kategorii w zależności od przyczyn:

Objawy zespołu cieśni nadgarstka:

Leczenie w cięższych przypadkach polegać będzie na zabiegu operacyjnym z odbarczeniem i uwolnieniem uwięzionego nerwu. A zapobiegawczo zapraszamy do naszego gabinetu jak i po zabiegach operacyjnych w celu usprawnienia ręki.

Przejdź na górę